Rakiety tenisowe, piłki, sklep head, wilson - Goldenset
Sklep tenisowy Wilson, Babolat, Head, Fischer, Volkl, Boris Becker, Dunlop, Prince, Yonex, Pacific, Dakine
Tenis
Squash
Rabaty
Info
Sporty zimowe
Sporty letnie

Program Ochrony Kupujących
Raty Santander w GoldensetProfessional SEO software

Strona główna » Dobór rakiety tenisowej

Dobór rakiety tenisowej

  zobacz też

Torby tenisowe
Rakiety
Odzież tenisowa

Koszyk jest pusty
sprawdź status przesyłki »

Dobór rakiety

Jeżeli nie wiesz jakie parametry powinna mieć rakieta dla Ciebie, przeczytaj ten artykuł.

Waga rakiety

Rakiety seniorskie ważą od 235 gram do nawet 340. Standardowy przedział wagowy to między 275 a 300 gram.

Osoby grające wyłącznie rekreacyjnie nie powinny kupować rakiet cięższych niż 300-310 gram, jako iż mogą one obciążać niepotrzebnie stawy i powodować dyskomfort.

Gracze rekreacyjni cechujący się niskim wzrostem (do 170 cm) i wagą (do 60kg) powinni zainteresować się przedziałem wagowym między 250 a 280 gram.

Z kolei osoby wysokie lub posiadające dużą siłę i sprawność fizyczną, ale grające rekreacyjnie mogą, spokojnie zainwestować w sprzęt ważący od 280 do nawet 305 gramów.

Dla drobnych kobiet najlepszą opcją będą rakiety ważące do 265 gram, które posiadają systemy wspomagające moc uderzenia.

Gracze klubowi, szukający dużej mocy, chcący zagrywać agresywne piłki mogą sięgnąć po rakiety cięższe niż 310 gram. Przed zakupem warto jednak taką rakietę wypożyczyć (w naszym sklepie) i sprawdzić czy po godzinie gry nie odczuwa się żadnych dolegliwości ze strony łokcia, nadgarstwa bądź przedramienia.

Materiał rakiety

W rakietach tańszych spotyka się takie materiały jak aluminium i tytanium. Są one odpowiednie do gry typowo rekreacyjnej polegającej na przebijaniu piłki, jednak do gry ambitniejszej nie wystarczą, jako iż ten materiał nie gwarantuje odpowiedniego czucia oraz sztywności.

Rakiety grafitowe (wspomagane różnymi materiałami w zależności od producenta) to rozsądna inwestycja dla wszystkich, którzy chcą pograć więcej niż kilka razy w roku i rozwijać swoje umiejętności.

Rakiety z najwyższej półki mają z kolei opatentowane technologie takie jak BLX Wilsona czy Youtek Heada. Są one z roku na rok dopracowywane w laboratoriach producentów i gwarantują profesjonalne osiągi.

Rozmiar główki

Obecnie na rynku występują rakiety od 88 cali do nawet 131. Skalę calową przelicza się na centymetrową mnożąc ją razy 6.45. I tak na przykład 100 cali kwadratowych to inaczej 645 cm2.

Rakiety dla graczy rekreacyjnych mają rozmiary od 100 do 112 cali, przy czym spotykane są wersje większe, jednak generalnie nie warto inwestować w rozmiary większe niż 112 cali - ponieważ bardzo ciężko manewrować taką rakietą i wymaga ona specyficznych zastosowań (gra deblowa przy siatce).

Im większa główka tym łatwiej optymalnie trafić w piłkę, jednak trudniej o pełny zamach i optymalne manewrowanie rakietą. Kompromisem pomiędzy wielkością główki a manewrowalnością w rakiecie rekreacyjnej jest rozmiar 102-107 cali.

Gracze klubowi, którzy opanowali już technikę i mają dłuższy rozmiar (np. L3 w skali Head) potrzebują mniejszej główki - najlepiej w okolicach 98-100 cali. W takich rakietach łatwiej o nieczyste trafienie, jednak przy optymalnym zagraniu piłka nabiera dodatkowej mocy.

Głowki mniejsze niż 98 cali są dobre tylko dla zaawansowanych graczy. Osoba, która nie ma wyćwiczonej techniki nie będzie potrafiła optymalnie trafić w piłkę mając do dyspozycji na przykład rakietę 95 calową, co 2-3 zagranie będzie wówczas "nieczyste" co popsuje przyjemność gry.

Balans

Rakieta może być zbalansowana na główkę (HH), rączkę (HL) lub neutralna.

Balans na główkę dodaje więcej mocy zagraniom. Jest to kompensacja braku długiego zamach.

Balans na rączkę dodaje więcej kontroli zagraniom, a optymalna moc uderzenia generowana jest przez długi zamachu.

Balans neutralny to coś pomiędzy: dobra opcja dla graczy przejściowych - z poziomu rekreacyjnego na klubowy.

Grubość ramy

Rakiety zawodnicze mają wąskie ramy a rekreacyjne - szerokie. Szeroka rama utrudnia manewrowanie ale dodaje więcej mocy zagraniom, wąska - odwrotnie.

Cechy ogólne rakiety

Producenci rakiet bardzo uważnie obserwują rynek i potrzeby graczy. Stąd też prawie zawsze rakieta z dużą główką będzie miała w miarę szeroką ramę oraz niezbyt dużą wagę. Wyjątkami są specjalne modele z linii zawodniczych, które odpowiadają potrzebom graczy klubowych, którzy mają opanowaną technikę, ale potrzebują modeli które albo mają obniżoną wagę albo większą główkę - po to by kompensować sobie odpowiednio: małą siłę fizyczną lub małą skuteczność czystych trafień.

Dobór rączki

Aby dobrze dobrać raczkę, przeczytaj ten artykuł.

© Copyright GoldenSet 2008-2018 Nasze sklepy: SnowSport.pl - SURFMIX.com - roooolki.pl - sklepKITE.pl - e-rwakulszowa.pl do góry
krytyk filmowy